Hakkımızda

Amasya Hakkında

“Doğa harikası şehir AMASYA”

7.500 yıllık tarihi birikimi süresince pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Amasya, vadi tabanı üzerine kurulan ve yemyeşil doğasıyla dikkat çeken şirin bir Orta Karadeniz şehridir.

Yeşilırmak kıyısındaki yalı boyu evleri, elması, tarih ve doğa güzellikleri ile dünyanın dikkat çeken yerlerinden olmuştur. Tarihe ışık tutan Amasya Müzesi, Hazeranlar Konağı gibi müzeleri, ünlü camileri, medreseleri, Harşena Dağı üzerine kurulu olan Amasya Kalesi ve Kral Kaya Mezarları, Borabay Gölü, Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Aynalı Mağara ve Terziköy Kaplıcası gibi tarihi ve doğal güzellikleriyle Amasya, gezginlerin seyahat listelerinde her zaman yer alan gezip görülecek şehirlerimizdendir.

“Verimli toprakların şehri AMASYA”

Amasya doğa güzellikleri ve tarihiyle önemli olduğu kadar tarım ve hayvancılık yönünden de önemli bir potansiyele sahiptir. Şehrin ekonomisinde tarım ilk sırada yer almakta, bölgede yaşayanların büyük çoğunluğu bu sektörden geçimini sağlamaktadır. Toplam yüzölçümü 570.100 hektardır. Bunun %45’ine yakını tarım alanıdır. Bölge hayvancılık yönünden de oldukça güçlüdür. Amasya Valiliği İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün 2013 yılı verilerine göre; şehirde 174.667 adet büyükbaş hayvan, 141.762 adet küçükbaş hayvan, 1.200.575 adet kanatlı hayvan ve 17.575 adet arı kovanı bulunmaktadır. Bu rakamlar sürekli artmaktadır.

Suluova 

Fabrikamızın yer aldığı Suluova ilçesi Amasya’nın kuzey batısında olup, Amasya’nın merkezine 25 km. uzaklıktadır. Ovada bilinçli tarımın başlaması ve gelişmesi ise Amasya Şeker Fabrikasının hizmete girmesiyle olmuştur. Modern tarım teknikleri ziraat mühendisleri tarafından çiftçiye çok yoğun bir çalışma ile öğretilmiş, devlet destekli teşvik projeleri de eklenince tarımda hızlı bir gelişme sağlanmıştır. Şeker sanayisinde sağlanan başarılar diğer tarım kollarını da etkilemiş, buğday verim ve üretimi, meyve-sebze üretimi gelişmiş, önceden yok denecek kadar az olan meyve bahçeleri ve kavakçılık gelişerek bugünkü duruma gelmiştir. Amasya’nın arazi varlığı, bitkisel ürün çeşitliliği bakımından zenginliği ve Şeker Fabrikası yan ürünü olan küspe ile melas, pancar kuyruğu ve yaprak gibi artıklar ilçemizde hayvancılığı, özellikle besiciliği hızlı bir şekilde geliştirmiştir. Unutulmamalıdır ki büyükbaş hayvanların yaşam metabolizması çayırlar üzerinden inşa edilmiştir. Başka bir ifadeyle çocuklar için süt neyse, sığırlar içinde çayır otu odur. Yeterince doğal ve sağlıklı beslenen sığırların eti aynı şekilde doğal ve sağlıklı olmaktadır.

“Amasya Et olarak ürünlerimizin kalitesi bu toprakların doğallığı ve bereketinden geliyor, her ürünümüzde size her zaman güvenle tüketeceğiniz lezzetler sunuyoruz.”